SANAYİ

Ditaş

Ditaş
Ditaş Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik A.Ş.
Genel Merkez Adres
Burhaniye Mahallesi Kısıklı Caddesi No: 65 34676 Üsküdar/İstanbul
Fabrika Adres
Kayseri Yolu 3.Km 51001 Niğde, TÜRKİYE
Tel
0388 232 41 00
Faks
0388 213 20 26
1972 yılında kurulan Ditaş, otomotiv tedarik sanayi içinde yer almakta ve her türlü kara nakil vasıtalarının direksiyon ve süspansiyon sistem parçalarının imalatını gerçekleştirmektedir. Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) düzenlemelerine tabi olan Ditaş’ın payları 21 Mayıs 1991 tarihinden beri Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem görmektedir.

45 yıla yaklaşan deneyimiyle Türkiye’nin en büyük direksiyon ve süspansiyon sistem parçaları üreticilerinden biri olan Ditaş’ın sergilediği sürdürülebilir başarıdaki en önemli unsurlar; Doğan Holding gibi güçlü bir kuruluşun çatısı altında faaliyet göstermesiyle oluşan marka güvenilirliği, teknolojik gelişmeleri yakından izleyerek tesislerinde en güncel yazılımları kullanması, yetkin insan kaynağı, modern mühendislik sistemleri ve gelişmiş entegre tesisleridir.

Ditaş, dünya pazarlarında hem orijinal ürün tedarikçisi hem de yenileme pazarında bilinen bir marka olma yolunda önemli adımlar atmıştır. Ditaş, ürünlerinin Kuzey ve Güney Amerika, Rusya’nın da dâhil olduğu Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ile Asya Pasifik Ülkeleri’nde satış ve pazarlamasını sağlamak üzere bir tanesi Rusya Federasyonu’nda, bir tanesi Çin Halk Cumhuriyeti’nde ve bir diğeri de ABD’de olmak üzere üç ayrı şirket kurmuştur. Her üç şirketin de sermayesinin %100’ü Ditaş’a aittir. 2015 yılında Moskova’da açılan depo, Ditaş’ın BDT’de satış faaliyetlerini hızlandırmasında etkili olmuş ama Rusya’da yaşanan ekonomik kriz ve siyasi gerginlik bölge için öngörülen büyümenin gecikmesine neden olmaktadır. Ditaş Trading Shanghai Co. Ltd. Asya Pasifik bölgesindeki iş geliştirme fonksiyonlarının yerine getirilmesi için çalışmalarını sürdürürken, Ditaş America LLC, Ditaş’tan aldığı lojistik destek ile satış ve pazarlama aktivitelerini yürütmektedir.

ISO/TS 16949:2009 Otomotiv Tedarikçileri Kalite Sistemi Sertifikası, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası ve FORD Q1 ödülüne sahip olan Ditaş, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük araç üreticilerinin “A” sınıfı tedarikçisidir.

2016 yılı Ditaş için yeni projelerin hayata geçtiği, yeni müşteriler ile çalışmaların başladığı ve birçok yeni ürünün seri üretime kazandırıldığı bir yıl olmuştur. Ayrıca mevcut otomotiv ürün gamının yanı sıra demiryolu ve havacılık sanayi gibi farklı sektörlere ait analiz, saha araştırması ve fizibilite çalışmalarıyla da ürün çeşitliliği artırılmaktadır. Sektörün ihtiyaçlarına yönelik olarak çalışılan ürünlerde çeşitliliğin yönetimi konusunda Ürün Yaşam Döngüsü (PLM) programı devreye alınmıştır.

Ditaş’ın yaklaşık 45 yıllık mevcut/potansiyel müşteri bilgilerinin online bir alana taşınmasını hedefleyen CRM projesi 2014 yılsonunda başlamış ve 2015 yılında tamamlanmıştır. Sektörde CRM projesini hayata geçiren ilk ve tek şirket olan Ditaş, bu proje sayesinde mevcut/potansiyel müşterilerle iletişim ağını genişletmiştir. Ditaş, sahada gidilen lokasyonları nokta nokta takip eden check-in projesiyle de sektörde bir ilke daha imza atmıştır.

Ditaş 2015 yılında, Türkiye’nin rekabet avantajını elinde bulundurduğu ve markalaşma potansiyeli olan ürün gruplarına sahip firmaların, uluslararası pazarlarda kendi markalarıyla global bir oyuncu olabilmeleri ve olumlu Türk Malı imajının yerleştirilmesi amacıyla oluşturulmuş devlet destekli markalaşma programı olan Turquality’e kabul edilmiştir. Bu konudaki teşvik başvuruları devam etmektedir.

Ditaş 5746 sayılı kanun çerçevesinde T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca tanımlanan Ar-Ge merkezi olma çalışmalarına başlamıştır. Bu kapsamda 2016 yılında Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile üniversite-sanayi ortaklığındaki projelere zemin hazırlayan işbirliği protokolü imzalanmıştır. Ditaş, konusunda uzman akademisyenlerle üretim süreçlerinin mühendislik altyapısını ileri seviyeye taşıyacak uygulamalar planlamakta ve hayata geçirmektedir.

Ditaş’ın üretim miktarı 2016 yılında 3,93 milyon adetten 3,94 milyon adede ulaşarak benzer seyirde gerçekleşmiş, ancak ürün kombinasyonundaki hafif ticari ve binek araç parçaları ağırlığı artmıştır. 2016 yılında ürün kombinasyonunda ağır vasıta parçalarının aleyhine oluşan gelişmelerden dolayı ciro bir önceki seneye göre %12 azalma ile 78,6 milyon Türk Lirası’ndan 2016 yılında 69,6 milyon Türk Lirası seviyesine gerilemiştir.
© 2014 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.