SANAYİ

Sanayi

Doğan Holding, en eski yatırım alanlarından biri olan, sanayi sektöründe Çelik Halat ve Tel Sanayi A.Ş. ve Ditaş Doğan Yedek Parça ve İmalat A.Ş. şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş.

Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş.

Çelik Halat
Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş.
Adres
Ertuğrul Gazi Mahallesi, Şehitler Caddesi No.2 Kartepe 41180 KOCAELİ / TÜRKİYE
Tel
+90 262 371 12 80 (Pbx)
Faks
+90 262 371 51 15

Doğan Grubu’nun en eski sanayi yatırımlarından biri olan Çelik Halat, Türkiye’nin yüksek karbonlu çelik halat ve tel gereksinimini karşılamak amacıyla 1962 yılında kurulmuş ve 1968 yılında faaliyete geçmiştir. Sermaye Piyasası Mevzuatı’na tabi olan Çelik Halat’ın payları 10 Ocak 1986 tarihinden bu yana Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem görmektedir.

Şirket bünyesinde çelik halat, endüstriyel galvanizli tel, endüstriyel yaylık tel, patentli tel ve beton demeti üretimi gerçekleştirilmektedir. Kurulduğundan bu yana sürekli gelişerek büyüyen Çelik Halat’ın ürettiği halat ve teller vinçlerde, inşaat sektöründe, petrol ve maden sanayiinde, gemilerde, asansörlerde, çeşitli ulaşım araçlarında, tarımsal araçlarda ve daha pek çok değişik alanda güvenle kullanılmaktadır.

Türk sanayi sektöründe bu alandaki ilk üretici olması, sektördeki birikimi, kurumsal yapısı ve satış hacmi Çelik Halat’ı güçlü ve lider bir marka olarak konumlandırmaktadır. Çelik Halat’ın kalite odaklı ürün ve hizmetleri, faaliyet gösterdiği her bölgede yüksek satış hacmine ulaşmasını sağlamaktadır.

Şirket, yurt içi pazardaki başarısını uluslararası platformlara taşımak için ihracat payını artıracak stratejiler geliştirmektedir. Ürettiği ürünlerle kuruluşundan bu yana marka değerini artıran Çelik Halat, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda yakaladığı başarı ile fark yaratmaya devam etmektedir.

Çelik Halat, uzun yıllardır sahip olduğu TSE EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 ve OHSAS 18001 gibi çevre güvenliği sertifikalarının yanında, American Petroleum Institute (Amerikan Petrol Endüstrisi Kurumu) tarafından da onaylanan kalitesi ile API logosu kullanım (API 9A License No: 9A-0056) iznine ve “Kırmızı Damar” Marka Tescil Belgesi ile Llyod’s Register kalite sertifikalarına da sahiptir. Çelik Halat, ayrıca, Avrupa Birliği içinde faaliyet gösteren EWRIS (Avrupa Çelik Halat Üreticileri Federasyonu), CET (Avrupa Tel Üreticileri Komitesi) ve ESIS (Avrupa Beton Demeti Üreticileri Birliği) adlı kuruluşlara Türkiye’den katılan tek şirkettir. Tüm kalite yönetim sistemlerinin temelini oluşturan 5S (Sınıflandırma, Düzenleme, Temizleme, Standartlaştırma ve Disiplin) Yönetim Sistemi ve süreçlerdeki israfları azaltıp verimliliği artırma yoluyla sürekli iyileştirme kültürü yaratmak için de Kaizen tabanında Yalın Üretim faaliyetlerine başlanmış olup, faaliyetler etkin bir şekilde sürdürülmektedir.

2017 yılı sonunda TAYSAD üyeliğine kabul edilen Çelik Halat, 2017 yılı sonunda Kuzey Amerika Halat Üreticileri Birliği olan AWRF’a (Associated Wire Rope Fabricators) katılım başvurusunda bulunmuştur.

Ditaş Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik A.Ş.

Ditaş

Ditaş
Ditaş Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik A.Ş.
Genel Merkez Adres
Burhaniye Mahallesi Kısıklı Caddesi No: 65 34676 Üsküdar/İstanbul
Fabrika Adres
Kayseri Yolu 3.Km 51001 Niğde, TÜRKİYE
Tel
0388 232 41 00
Faks
0388 213 20 26

1972 yılında kurulan Ditaş, otomotiv tedarik sanayi içinde yer almakta ve her türlü kara nakil vasıtalarının direksiyon ve süspansiyon sistem parçalarının imalatını gerçekleştirmektedir. Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) düzenlemelerine tabi olan Ditaş’ın payları 21 Mayıs 1991 tarihinden bu yana Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem görmektedir.

45 yılı aşkın deneyimiyle Türkiye’nin en büyük direksiyon ve süspansiyon sistem parçaları üreticilerinden biri olan Ditaş’ın sergilediği sürdürülebilir başarıdaki en önemli unsurlar; Doğan Holding gibi güçlü bir kuruluşun çatısı altında faaliyet göstermesiyle oluşan marka güvenilirliği, teknolojik gelişmeleri yakından izleyerek tesislerinde en güncel yazılımları kullanması, yetkin insan kaynağı, modern mühendislik sistemleri ve gelişmiş entegre tesisleridir.

ISO/TS 16949:2009 Otomotiv Tedarikçileri Kalite Sistemi Sertifikası, ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası ve FORD Q1 ödülüne sahip olan Ditaş, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük araç üreticilerinin “A” sınıfı tedarikçisidir.

2017 yılı Ditaş için yeni projelerin hayata geçtiği, yeni müşteriler ile çalışmaların başladığı ve birçok yeni ürünün seri üretime kazandırıldığı bir yıl olmuştur. 2017 yılında mevcut otomotiv ürün gamının yanı sıra demiryolu, havacılık ve savunma sanayi gibi farklı sektörlere ait analiz, saha araştırması ve fizibilite çalışmalarıyla ürün çeşitliliği artırılmıştır. Sektörün ihtiyaçlarına yönelik olarak çalışılan ürünlerde çeşitliliğin yönetimi konusunda Ürün Yaşam Döngüsü (PLM) programı devreye alınmıştır.

Ditaş 2015 yılında, Türkiye’nin rekabet avantajını elinde bulundurduğu ve markalaşma potansiyeli olan ürün gruplarına sahip firmaların, uluslararası pazarlarda kendi markalarıyla global bir oyuncu olabilmeleri ve olumlu Türk Malı imajının yerleştirilmesi amacıyla oluşturulmuş devlet destekli markalaşma programı olan Turquality’e kabul edilmiştir. Bu kapsamda yurt dışı marka değerinin yükseltilmesi için yapılan harcamalara istinaden teşvikler alınmakta ve ilgili başvurular devam etmektedir.

Ditaş, geçmişe dayanan mühendislik altyapısını geleceğe taşıyacak yapılanmayı tamamlayarak, Ar-Ge Merkezi kurma işlemlerini 20 Temmuz 2017 itibarıyla tamamlamıştır. Ditaş, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 5746 nolu Kanun ile belirlenen Ar-Ge Merkezi gerekliliklerini yerine getirerek Türkiye’nin 571. Ar-Ge Merkezi olmaya hak kazanmıştır.

Kelkit Doğan Besi İşletmeleri A.Ş.

Kelkit Besi

Kelkit Besi
Kelkit Doğan Besi İşletmeleri A.Ş.

Gümüşhane’nin Kelkit havzasında sürdürülebilir tarımsal bir model oluşturmak ve bölgesel kalkınmayı tetiklemek amacıyla 2002’de organik süt üretimi için kurulan Doğan Organik Süt Sığırcılığı İşletmesi, bölge halkının ekonomik gelişimlerini sürekli kılmak amacıyla 2018 yılı itibariyle, faaliyet konusunda değişikliğe giderek, sığır besiciliğine geçti.

Kelkit’in ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine büyük önem veren Doğan Holding kuruluşu olan Kelkit Besi, bölge çiftçisinin piyasa koşullarında en az sorun olan ürünü tercih etmesi yerine, katma değeri yüksek bir ürün yetiştirerek hem kendi, hem de Kelkit’in ekonomisinde fayda yaratması amacı ile kuruldu.

Kelkit Besi’nin bir diğer amacı ise Türkiye’de kırmızı et açığını kapatmaya destek olmak. Doğan Besi’nin, 2018 yılında toplam 5.000 baş hayvan yetiştiriciliği yapacak.

© 2014 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.