KURUMSAL SORUMLULUK

Aydın Doğan Vakfı

Aydın Doğan Vakfı
Aydın Doğan Vakfı
Adres
Burhaniye Mahallesi Kısıklı Caddesi No:65 Üsküdar 34696 Istanbul
Tel
0216 556 91 76-77
Faks
0216 556 91 47

15 Nisan 1996’da kurulan Aydın Doğan Vakfı, faaliyetleriyle Türkiye’nin gelişimine ve kalkınmasına destek vermektedir. Vakıf, yapımını üstlendiği eğitim kurumlarını ve yurtları genç nesillerin hizmetine sunmakta, düzenlediği ulusal ve uluslararası yarışmalar ile sağlık, kültür, sanat ve spor dâhil her alanda başarıyı teşvik etmektedir.

Kuruluşundan bu yana Doğan Grubu’nun toplumsal sorumluluk anlayışının bir yansıması olan Vakıf, sürekli ve başarılı çalışmalarıyla yurt içi ve yurt dışı platformlarda saygın bir yer edinmiştir.

YARIŞMALAR

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Karikatür alanında dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olarak kabul edilen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na, 2016 yılında 68 ülkeden 752 sanatçı 2.521 karikatürle katılmıştır. Yarışmanın Seçici Kurulu’nun değerlendirmesi sonucunda, İtalya’dan Marco De Angelis’in karikatürü birinciliğe, Brezilya’dan Claudio Antonio Gomes’in karikatürü ikinciliğe ve Türkiye’den Doğan Arslan’ın karikatürü üçüncülüğe layık görülmüştür.

Kız çocuklarının eğitimi ve güçlenmesi ile cinsiyet eşitliği konularını tüm çalışmalarında vurgulayan Aydın Doğan Vakfı, bu doğrultuda 2016 yılında gerçekleştirilen yarışma kapsamında “Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya” başlığıyla özel bir ödül vermiştir. “Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya” özel ödülüne Türkiye’den Emrah Arıkan’ın karikatürü layık görülmüştür.

34’üncüsü düzenlenen serbest konulu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması, tüm dünyadan profesyonel ve amatör karikatüristlerin katılımına açıktır. Yarışmaya bugüne kadar 137 ülkeden 7.800 sanatçı, 85 bine yakın eser ile katılmıştır.

Sergiler

Her yıl olduğu gibi 2016 yılında da, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na katılan ve sergilenmeye değer görülen eserlerle ödüllü karikatürlerin yer aldığı seçkilerden oluşturulan sergiler; Adana, Ankara, Aydın, Balıkesir, Eskişehir, İstanbul ve Muğla’da sanatseverlerle buluşmuştur. Bu yıl Aydın Doğan Vakfı arşivlerindeki 85 bine yakın karikatür arasından “Kadın”, “Teknoloji, Kullanalım Ama Esiri Olmayalım” ve “Okuyan Kızlar, Aydınlık Yarınlar” temalarında derlenen seçkiler İstanbul’da sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur.

Genç İletişimciler Yarışması

Aydın Doğan Vakfı, nitelikli medya çalışanı ve yöneticisi yetişmesine katkı sağlamak amacıyla üniversitelerin iletişim fakülteleri arasında Genç İletişimciler Yarışması düzenlemektedir. Bu yıl 27’incisi gerçekleştirilen yarışmaya 40 üniversiteden 1.093 öğrenci; yazılı, görsel, işitsel, reklam, halkla ilişkiler ve internet yayıncılığı dallarında 925 proje ile katılmıştır. Yarışma jürisinin değerlendirmeleri sonucunda, 105 öğrenci ve 62 proje ödüle layık görülmüş ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen törenle ödüllerini almışlardır.

Aydın Doğan Ödülü

Aydın Doğan Vakfı, her yıl kültür, sanat, edebiyat ve bilim gibi farklı alanlarda ülkesine, dünyaya ve insanlığa katkıda bulunan eserler ortaya koyan, mesleğinde yüksek başarı elde etmiş kişileri ödüllendirmektedir.

2016 yılında kuruluşunun 20. Yılını kutlayan Aydın Doğan Vakfı’nın Yönetim Kurulu, Aydın Doğan Ödülü kapsamında yaptığı değerlendirmeler sonucunda, Türkiye’deki önemli bir soruna dikkat çekmek üzere, geleneksel kategorilerin dışına çıkarak Aydın Doğan Ödülü’nün, T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) verilmesini oy birliğiyle kararlaştırmıştır.

Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu’nun bu kararında; Türkiye’nin, ülkesinde rejimin zulmünden ve 5 yıldır devam eden iç savaştan kaçan milyonlarca Suriyeli’ye kucak açarak sergilediği insani tavrın, önemli bir dış yardım ve katkı almadan hayata geçirilmesinde büyük bir rol oynayan ve kısa sürede etkileyici bir organizasyonel kabiliyet sergileyerek dünyada örnek gösterilen bir başarı öyküsüne imza atan AFAD’ın değerli çalışmalarının takdir edilmesi görüşü etkili olmuştur.

EĞİTİM

Aydın Doğan Vakfı, kuruluşundan bu yana Türkiye’deki eğitim koşullarının iyileştirilmesi ve eğitim sisteminde kalitenin yükseltilmesi için pek çok projeyi hayata geçirmiştir. Vakfın yaptırıp Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladığı eğitim tesisleri ve diğer tesisler aşağıda yer almaktadır:

 • Işıl Sema Doğan İlkokulu, Gümüşhane
 • Atatürk Üniversitesi Aydın Doğan Özel İlköğretim Okulu, Erzurum
 • Yaşar ve İrfani Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gümüşhane
 • Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi, İstanbul
 • Erzincan Sosyal Bilimler Lisesi, Erzincan
 • Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Erzincan
 • Bahçelievler Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul(İletişim)
 • Bağcılar Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul(Sağlık)
 • Gümüşhane Üniversitesi Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksekokulu, Gümüşhane
 • Galatasaray Üniversitesi Aydın Doğan Oditoryumu, İstanbul
 • TEGV Sema ve Aydın Doğan Eğitim Parkı, İstanbul
 • Sema Doğan Parkı, Gümüşhane
 • Aydın Doğan Bilim ve Sanat Merkezi, Afyon
 • Aydın Doğan Spor Kompleksi, Gümüşhane
 • Nene Hatun Lisesi Aydın Doğan Kız Öğrenci Yurdu, Erzurum
 • Erzincan Üniversitesi Aydın Doğan Kız Öğrenci Yurdu, Erzincan
 • Hacı Hüsrev Doğan Kız Öğrenci Yurdu, Kelkit Gümüşhane
 • Aydın Doğan Kız Öğrenci Yurdu, Şiran Gümüşhane
 • Aydın Doğan Kız Öğrenci Yurdu, Kürtün Gümüşhane
 • Aydın Doğan Kız Öğrenci Yurdu, Köse Gümüşhane

Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksekokulu

28 Eylül 2003 tarihinde 90 öğrenci ile eğitime başlayan Gümüşhane Üniversitesi’ne bağlı Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksekokulu’ndan, 2015-2016 öğretim yılında 160 öğrenci mezun olmuştur. Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksekokulu’nda; Bilgisayar Teknolojileri, Elektrik ve Enerji, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Ulaştırma Hizmetleri ve Veterinerlik bölümleri bulunmaktadır. Vakıf, öğrencilerin İngilizce eğitim kalitesini geliştirmek için geçen yıllarda olduğu gibi 2016 yılında da okula yabancı dil desteği sağlamıştır. Ayrıca, öğrencilere organik tarım çiftliğinde staj imkanı verilmektedir.

Bahçelievler Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (İletişim)

Bahçelievler Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 18 yıl önce Aydın Doğan Vakfı tarafından yaptırılmış ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlanmıştır. Gazetecilik, radyo, televizyon, grafik ve fotoğraf alanlarında eğitim veren lise, 2016 yılında 15’inci dönem mezunlarını vermiştir. Lise, kendi alanında en çok tercih edilen ve en yüksek puanla öğrenci alan okullardan biri olmuştur. Bahçelievler Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden, 2016 yılında mezun olan öğrenci sayısı 100’dür. Öğrencilerin motivasyonlarını artırmak amacıyla, her öğretim yılı sonunda tüm mezun olan öğrencilere Vakıf tarafından çeşitli ödüller verilmektedir. Vakıf, öğrencilerin İngilizce eğitim kalitesini geliştirmek için geçen yıllarda olduğu gibi 2016 yılında da okula yabancı dil desteği sağlamıştır. Ayrıca, okulun temizlik hizmeti Aydın Doğan Vakfı tarafından desteklenmektedir.
Bağcılar Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık)

24 Nisan 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı tarafından açılışı yapılan Bağcılar Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile geleceğin sağlık personelinin yetiştirilmesi için önemli bir adım atılmıştır. Lise derslikleri, teknolojik alt yapısı, her türlü ihtiyacı karşılayacak sosyal ve eğitim alanlarıyla modern eğitimin tüm gerekliliklerini yerine getirmektedir.

940 öğrenci kapasiteli Bağcılar Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Acil Tıp Teknisyenliği, Anestezi Teknisyenliği, Hemşirelik bölümleri ve Sağlık Hizmetleri bölümleri bulunmaktadır. Lisede 24 derslik, laboratuvarlar, kapalı jimnastik salonu, bilgi teknoloji dersliği, kütüphane ve 140 kişi kapasiteli çok amaçlı salon bulunmaktadır.

Öğrencilerin motivasyonlarını artırmak amacıyla, her öğretim yılı sonunda tüm mezun olan öğrencilere Vakıf tarafından çeşitli ödüller verilmektedir. Aydın Doğan Vakfı, Bağcılar Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin İngilizce seviyelerinin üst düzeyde olmasını sağlamak amacıyla okula yabancı dil desteği vermektedir. Ayrıca, okulun temizlik hizmeti Aydın Doğan Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Ataşehir Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi

2005 yılında Aydın Doğan İlköğretim Okulu olarak yaptırılan okul, eğitimde 4+4+4 sistemine geçilmesinin ardından öğrenci sayılarının değişmesiyle beraber 2015 - 2016 eğitim yılında Aydın Doğan Vakfı ile İstanbul Valiliği arasında yapılan protokol doğrultusunda, Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi adıyla “Proje Okulu” statüsünde eğitim vermeye başlamıştır.

İlköğretim okulu olarak inşa edilen okul binası Mimar Nevzat Sayın’ın bağışladığı proje ile Aydın Doğan Vakfı tarafından tümüyle yenilenmiştir. Böylelikle güzel sanatlar lisesi eğitimine uygun hale getirilen Ataşehir Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi’nin resmi açılış töreni 5 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Bünyesinde Görsel Sanatlar ve Müzik bölümleri bulunan Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi ilk mezunlarını 2015 yılında vermiştir. Müzik bölümünde piyano eğitimini zorunlu ders olarak alan her öğrenci keman, viyola, viyolonsel (çello), bağlama, ud, kanun, gitar, konturbas, klarnet ve flüt enstrümanlarından birini de seçmeli ders olarak almaktadır.

Görsel sanatlar bölümünde ise öğrencilere desen çalışmaları dersinin yanında iki boyutlu ve üç boyutlu sanat atölyesi, heykel atölyesi ve grafik atölyesi çalışmalarına yönelik eğitim verilmektedir. Ayrıca, okulun temizlik hizmeti Aydın Doğan Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Avrupa Birliği ve kardeş okul projelerini uygulayan Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Aydın Doğan Vakfı iş birliğiyle ulusal ve uluslararası alanda farklı projeler yürütmeyi hedeflemektedir.

OKUYAN KIZLAR, AYDINLIK YARINLAR

Türkiye’de kadın-erkek eşitliğinin tam anlamıyla sağlanamaması birbiriyle ilişkili çeşitli sebeplere dayanmaktadır. Kadının; ailesinde, sosyal yaşamda, eğitimde, iş gücünde ve siyasette karşılaştığı güncel sorunlar, cinsiyet eşitliği yaklaşımının toplumun farklı kesimleri tarafından kabul görmemesi ile yakından ilişkilidir. Bu kapsamda, kadının ailede, sosyal yaşamda, iş gücünde ve siyasette aktif bir birey olarak, kendi potansiyelini ve isteklerini bireysel seçimleri doğrultusunda, özgürce hayata geçirebilmesi ve cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmesi için, erken yaşlardan itibaren nitelikli bir eğitim alması önem arz etmektedir.

Aydın Doğan Vakfı, Türkiye’nin aydınlık yarınlara kavuşması için, doğan her kız çocuğuna erkek çocuklarla eşit eğitim imkânı verilmesi gerektiğini savunmaktadır. Vakıf, bu kapsamda kızları eğitim hayatlarında desteklemek ve önlerindeki engelleri kaldırmak üzere çalışmalar yürütmektedir.

Bu kapsamda aşağıdaki kategorilerde faaliyetler yürütülmektedir:

1)Kız Öğrenci Yurtları

Aydın Doğan Vakfı, kamuoyunda yoğun ilgi gören “Baba Beni Okula Gönder” kampanyası kapsamında yaptırarak T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladığı kız öğrenci yurtlarına desteğini sürdürmektedir. Nene Hatun Lisesi Aydın Doğan Kız Öğrenci Yurdu (Erzurum), Aydın Doğan Kız Öğrenci Yurdu (Erzincan), Hacı Hüsrev Doğan Kız Öğrenci Yurdu (Kelkit), Aydın Doğan Kız Öğrenci Yurdu (Kürtün), Aydın Doğan Kız Öğrenci Yurdu (Köse) ve Aydın Doğan Kız Öğrenci Yurdu (Şiran) bu kampanya kapsamında yaptırılan yurtlardır.

A. Başarı Beni İstanbul’a Götürüyor Programı

2016 yılında Aydın Doğan Vakfı tarafından “Baba Beni Okula Gönder” kampanyası kapsamında yaptırılan toplam 12 yurtta kalan ve okullarında başarı sıralamasında ilk 3’te yer alan 39 öğrenci, hem başarılarının ödüllendirilmesi hem de sosyal ve kültürel gelişimlerine destek olunması amacıyla, öğretmenler eşliğinde İstanbul’da 5 gün boyunca misafir edilmiştir. Başarı Beni İstanbul’a Götürüyor Programı boyunca öğrencilere şehrin tarihî ve turistik yerlerini ve üniversiteleri ziyaret etme fırsatı yaratılmıştır.

B. Kız Öğrenci Yurtları Proje Destek Fonu

Aydın Doğan Vakfı, son yıllarda gelen yoğun talep doğrultusunda, “Baba Beni Okula Gönder” kampanyası kapsamında açılmış olan yurtlarda kalan kız öğrencilerin yurttaki yaşam koşullarını iyileştirmek ve güçlü ve topluma faydalı bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla, yurt idarecilerinin, öğretmenlerin, personelin ve öğrencilerin kullanımına yönelik bir destek fonu oluşturmuştur. 1-23 Aralık 2016 tarihleri arasında yurtlardan 15 adet proje başvurusu yapılmış ve ADV Kız Yurtları Destek Fonu kapsamında oluşturulan 50 bin Türk Lirası tutarındaki meblağ 9 proje arasında paylaştırılmıştır. Seçilen projelerin 15 Şubat - 30 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

C. Yurt Yöneticileri ve Öğretmenlerinin Eğitimi

Kurulduğu günden bu yana toplumun eğitim ve kültür düzeyini geliştirecek yatırımlar yapmak ve bu tür faaliyetleri desteklemek amacıyla çalışmalar yürüten Aydın Doğan Vakfı’nın T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde her yıl düzenlediği eğitim, 2016 yılında 20-23 Kasım 2016 tarihleri arasında “Ergenlik ve Gelişim Süreçlerinin Eğitimi” başlığıyla düzenlenmiştir. Eğitimin açılışı T.C. Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Öğretmen Akademisi Vakfı’nın (ÖRAV) eğitimcileri tarafından verilen eğitime Ağrı, Artvin, Erzurum, Denizli, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Tokat, Tekirdağ, Yalova ve Van illerindeki kız yurtlarında, yönetici ve öğretmen olarak görev yapan 97 eğitimci katılmıştır. Bir hafta süreyle İstanbul’da konuk edilen eğitimciler aynı zamanda İstanbul’un tarihî ve turistik yerlerini de ziyaret etme imkânı bulmuşlardır. Eğitim sonunda katılımcılar için sertifika töreni düzenlenmiştir.

D. Diğer Destekler

Vakıf tarafından; “Baba Beni Okula Gönder” kampanyası kapsamında yaptırılan kız öğrenci yurtlarında kalan öğrencilerin üniversite sınavına hazırlık çalışmalarına destek olmak amacıyla, yurtlarda kalan öğrencilere üniversiteye giriş hazırlık kitap setleri yollanmıştır. “Baba Beni Okula Gönder” kampanyası kapsamında yaptırılan kız öğrenci yurtlarında kalan öğrencilere Hepsiburada.com tarafından yılbaşı hediyesi olarak 1.000 adet kışlık mont gönderilmiştir.

2) Üniversite Öğrencilerine Eğitim Bursu ve Mentorluk Programı

Aydın Doğan Vakfı, 2015-2016 eğitimöğretim döneminden başlamak üzere, başarılı ancak maddi durumu yetersiz kız öğrencilerinin öğrenimlerine katkıda bulunmak amacıyla, burs programı başlatmıştır. Bu kapsamda, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğrenci olan ve üniversite giriş sınavındaki sıralamada ilk 101-500 içinde yer alan ihtiyaç sahibi kız öğrencilere, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenci olan ve üniversite giriş sınavında sıralamada ilk 1.000 içinde yer alan ihtiyaç sahibi kız öğrencilere ve “Baba Beni Okula Gönder“ kampanyası kapsamında yaptırılan kız öğrenci pansiyonlarında orta öğrenimi süresince kalmış ve üniversite giriş sınavında başarı göstererek devlet üniversitelerinin lisans bölümlerine yerleşmeye hak kazanan ihtiyaç sahibi kız öğrencilere burs verilmeye başlanmıştır. Vakıf tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda 2016-2017 eğitim-öğretim dönemi için eğitim bursu almaya hak kazanan öğrenciler belirlenmiştir.

Vakıf tarafından verilen eğitim bursunun yanı sıra öğrencilerin mesleki ve bireysel gelişimlerine destek sağlamak üzere mentorluk programı da hayata geçirilmiştir. Vakfın amacı, bursiyerlerin gelecekte kendi ayakları üzerinde duran, kültürlü, açık fikirli ve başarılı yetişkinler olmasına katkıda bulunmaktır.

Doğan Grubu yöneticilerinin mentor olarak katkı sağladığı program kapsamında öğrenciler ile yöneticiler belirlenen sürelerde bir araya gelmektedir. Mentorluk Programı, Doğan Grubu Yöneticileri ile bursiyer öğrencilerin eşleşmesinin yapıldığı ve program hakkında birer günlük eğitimlerin verilmesi ile başlamıştır. 1 Nisan 2016 tarihinde başlangıç toplantısı gerçekleştirilen programın dönem sonunda performans değerlendirmesi de yapılmıştır.

3) Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı

Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Kız Çocukları Günü olarak ilan edilen 11 Ekim’de düzenlenen uluslararası konferansla, kız çocuklarının güçlenmesi, karşılaştıkları engellerin ortadan kaldırılması ve insan haklarından eksiksiz yararlanmalarının sağlanması amaçlanmaktadır.

2’ncisi 11 Ekim 2016 tarihinde “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar: Kapsayıcı ve Kaliteli Eğitim ile Çocuk Yaşta Evliliğe Son” temasıyla Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen uluslararası konferans UN Women, UNICEF ve UNFPA işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve eğitimin önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı; Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen isimlerinin katılımı ve katkılarıyla kız çocuklarının güçlenmesi konusunun tartışıldığı bir platform olmuştur. Konferans; kadın hakları ve temsili konusunda 40’dan fazla ülkede yaptığı çalışmalarla tanınan İngiliz gazeteci Lesley Abdela, CNN International’da kadın hakları üzerine yaptığı programlarla dikkat çeken Becky Anderson, ailelerin ve toplulukların güçlendirilmesine yönelik ulusal ve uluslararası alanda söz sahibi olan Harvard Graduate School of Education eski dekan yardımcısı Richard Rowe, uğradığı asit saldırısıyla kadına yönelik şiddetin küresel anlamda önemli bir sembolü haline gelen Monica Singh, cinsel istismara maruz kalan Zimbabveli gençler için çalışan Girl Child Network’un kurucusu Zimbabveli cinsiyet aktivisti Betty Makoni, cinsiyet eşitliği üzerine yazdığı “I’m a Girl” şarkısıyla tanınan UN Women Youth Champion Tennille Amor ve UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün’ün de aralarında bulunduğu bu konudaki çalışmalarıyla fark yaratan konukları ağırlamıştır. Konferans hakkında ulusal ve uluslararası basında yer alan haberlerle 45 milyon kişiye erişilmiş ve konuyla ilgili farkındalık yaratılmasına önemli bir katkıda bulunulmuştur.

4) Okuyan Kızlar, Aydınlık Yarınlar Kitabı “Hayal Kuran Ve Gerçekleştiren Nesiller İçin”

Aydın Doğan Vakfı tarafından Türkiye’de kız çocuklarının eğitimi, “Baba Beni Okula Gönder” seferberliği ve 2015 yılından sonraki döneme ait değerlendirmeleri içeren rapor hazırlanmış ve 2016 yılında yayımlanmıştır. Türkiye’de kız çocuklarının eğitimi için gerçekleştirilen projeleri ve Doğan Grubu’nun bu kapsamdaki katkılarını ele alan rapor, Türkçe ve İngilizce olarak 2 dilde hazırlanmış ve Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nda katılımcılara dağıtılmıştır.

5) Çalışan Kız Çocukları Ve Eğitim Paneli

Kuruluşunun 20’nci yılında “kadının güçlenmesi” çalışmalarına öncelik veren Aydın Doğan Vakfı ile bilimsel araştırmaların ortaya çıkardığı bulguları temel alarak öneriler geliştiren Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV), 28 Nisan 2016 tarihinde “Çalışan Kız Çocukları ve Eğitim: Çocuk Hakları Çerçevesinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri” temalı bir panel düzenlemiştir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Dünya Çalışma Örgütü (ILO) ile birlikte gerçekleştirdiği Çalışan Çocuklar 2012 anket sonuçlarının paylaşıldığı panelde çalışan kız çocukları ile ilgili projelerde kullanılabilecek kapsamlı bir arka plan sağlayan ve müdahale gerektiren alanlarda kamuoyu farkındalığı yaratılmasını hedefleyen “Türkiye’de Çocuklar - turkiyedecocuklar.org” web sitesiyle ilgili bilgiler aktarılmıştır. Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen panel, Türkiye’de ekonomik işlerde ve ev işlerinde çalıştırılan 6-17 yaşları arasındaki kız çocuklarının durumunu ve bu durumun kız çocuklarının eğitim hayatlarına yansımalarının, İş Kanunu ve Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi çerçevesinde değerlendirilmesi için bir platform yaratılmasını sağlamıştır.

6) Malatya Bayanlar Futbol Kulübünün Desteklenmesi

8 Ekim 2015 tarihinde düzenlenen Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’na katılan Malatya Kız Futbol Takımı, konferans katılımcılarıyla sporun, eğitimin önündeki engelleri aşmak için kullanılabilecek güzel bir yol olduğunu paylaşmıştır. Konferansta futbol takımı üyesi kız çocukları, sporun ve futbol takımında olmanın eğitim hayatlarına devam etmek için kendilerine verdiği desteği anlatmış ve bu paylaşım konferansa katılan herkesi etkilemiştir. Futbolcu kızların futbola olan tutkularının yanı sıra karşılaştıkları birtakım zorlukların da gündeme getirildiği konferans sonrasında Aydın Doğan Vakfı, Kulübü destekleme kararı almıştır. Üniversiteye devam eden ve maddi zorluk yaşayan öğrencilere Vakıf tarafından burs tahsis edilmiş ve takıma da maddi destek sağlanmıştır.

Genç İletişimciler Yarışması

Aydın Doğan Vakfı, nitelikli medya çalışanı ve yöneticisi yetişmesine katkı sağlamak amacıyla üniversitelerin iletişim fakülteleri arasında Genç İletişimciler Yarışması düzenlemektedir. 2016 yılında 28’incisi düzenlenen yarışmaya, 37 üniversiteden 1.295 öğrenci yazılı, görsel, işitsel, reklam, halkla ilişkiler ve internet yayıncılığı dallarında 772 proje ile katılmıştır. Yarışma jürisinin değerlendirmeleri sonucunda, 108 öğrenci ve 65 proje ödüle layık görülmüştür.

Gümüşhane Sema Doğan Parkı

24 Temmuz 2008 tarihinde Aydın Doğan Vakfı’nın destekleriyle hizmete giren Sema Doğan Parkı, Gümüşhane’nin kültürel ve sosyal yaşamını zenginleştirmeyi amaçlamaktadır. Çok amaçlı bir tesis olarak planlanan Sema Doğan Parkı’nda piknik alanının ve çocuk oyun parkının yanı sıra sportif faaliyetler için de basketbol sahası ve tenis kortu yer almaktadır. Sinema, tiyatro ve gösterilerin gerçekleştirilebileceği açık hava anfitiyatroya sahip olan Park’ta davet, konser ve konferans gibi kültürel etkinlikler için tasarlanan bir kapalı salon da bulunmaktadır.

Aydın Doğan Bilim ve Sanat Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Aydın Doğan Bilim ve Sanat Merkezi, ilk ve ortaöğretim çağındaki üstün veya özel yetenekli öğrencilerin potansiyellerinin fark edilmesi ve uzman eğitimciler tarafından özel araç, gereç ve programlar kullanılarak eğitilmesi amacıyla kurulmuştur. Aydın Doğan Vakfı, öğrencilerin mevcut potansiyellerinin geliştirilerek en üst seviyeye getirilmesi konusunda hizmet sunan Merkez’e destek vermeye devam etmektedir.

DİĞER FAALİYETLER

Eğitim Reformu Girişimi (ERG)

“Herkes için kaliteli eğitim” yaklaşımını benimseyen Aydın Doğan Vakfı, Türkiye’de eğitim alanında fırsat eşitliğinin sağlanması ve eğitim koşullarının iyileştirilmesi amacıyla pek çok projeye katkı sağlamaktadır. Vakıf, Türkiye’nin önde gelen diğer sivil toplum kuruluşlarıyla beraber Eğitim Reformu Girişimi’ni (ERG) desteklemektedir.

London School of Economics

Aydın Doğan Vakfı, dünyanın en prestijli eğitim kurumlarından London School of Economics’in (LSE) Avrupa Enstitüsü bünyesinde kurulan ve modern Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayan Çağdaş Türkiye Çalışmaları Kürsüsü’nde Danışma Kurulu Üyesi olarak yer almakta ve kürsüye destek vermektedir.

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı

1993 yılında, aralarında Aydın Doğan Vakfı’nın da bulunduğu 23 sivil toplum kuruluşu tarafından kurulan Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV), üçüncü sektörün yasal, mali ve işlevsel altyapısının geliştirilmesini amaçlamaktadır. TÜSEV’in kurucularından ve Yönetim Kurulu üyelerinden biri olan Aydın Doğan Vakfı, TÜSEV’in faaliyetlerine aktif biçimde destek olmaktadır. Vakfın 100’ü aşkın mütevelli heyeti üyesi, Türkiye’deki sivil toplumun gelişmesi için çalışmalar yürütmektedir.

TÜSEV tarafından yaptırılan ve Aydın Doğan Vakfı tarafından desteklenen bireysel bağışçılık ve hayırseverlik alanında en güncel verilerin yer aldığı “Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik Araştırması” Ekim 2016’da yayımlanmıştır.

© 2014 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.