KURUMSAL SORUMLULUK

Kelkit Girişimi

Kelkit Girişimi
Örnek Bir İş Modeli

Doğan Organik Ürünler, 13 yıl önce Gümüşhane ilinin Kelkit yöresinde istihdama katkı sağlayarak göç sorununun önüne geçmek, yöre halkını tarım konusunda eğiterek ekonomiye entegre etmek amacıyla kurulmuştur. Yıllar içinde, Türkiye’nin tarım ekonomisi için sürdürülebilirliği kanıtlanmış örnek bir iş modeli haline gelen Şirket, ürettiği yıllık 5 bin ton süt ile Türkiye’nin en büyük organik süt üreticilerinden biridir.

Kelkit ve çevre halkına organik tarım ve besicilik penceresini açan Doğan Organik Ürünler, bölgenin istihdamına ve sosyal ve ekonomik gelişimine büyük katkı sağlamıştır. Kelkit ve çevresini organik süt ve besi hayvancılığının merkezi haline getirme hedefiyle yola çıkan Şirket, bölge halkına ve öngörülü stratejilerine olan inancıyla, hedefine her yıl bir adım daha yaklaşmaktadır.

Kelkit Havzası’nın T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından organik tarım için pilot bölgelerden biri olarak seçilmesinin ardından, 2002 yılında Kelkit Organik Süt Sığırcılığı İşletmesi’nin temelleri atılmış ve işletme 2003 yılında üretime başlamıştır. 2 yıl sonra ise AB’den akredite bir sertifikasyon ve kontrol kuruluşundan (Ecocert Imo) organiklik sertifikası alınmıştır. Doğan Organik Ürünler 2005 yılında, Türkiye’nin ilk organik süt üretimini gerçekleştirerek sektöre öncülük etmiştir.

İşletme’nin ve sözleşmeli çiftçilerin ürettiği süt miktarının artması ile birlikte Doğan Organik Ürünler piyasaya çiğ süt tedarik etmeye ve 2011 yılından itibaren kendi işlediği süt ürünlerini, çeşitli ulusal market zincirlerine ait markalar altında tüketiciyle buluşturmaya başlamıştır. 2015 yılında kendi tüketici markası “Yoncadan”ı yaratarak organik süt ve süt ürünlerini direkt olarak tüketiciye sunmaya başlayan Şirket, 2016 yılında dağıtım altyapısını yenileyerek İstanbul, Ankara ve İzmir’de kurduğu münhasır distribütörlükler ve entegre bilgi işlem altyapısı sayesinde tüketici kitlesini genişletmiştir.

Doğan Organik Ürünler’in yıllardan beri hayvancılıkla uğraşılan bir bölgede, temel ekonomik faaliyete uygun bir girişim başlatması ve bunu başarıyla devam ettirmesi, sürdürülebilir tarımsal kalkınma alanında örnek bir model teşkil etmektedir. Doğan Organik Ürünler Kelkit Girişimi’nin bu özelliği, 2005 yılında Avrupa Birliği İşletmeler Müdürlüğü tarafından Avrupa’da sosyal sorumluluk ilkesi taşıyan en iyi 10 yatırımdan biri olarak ödüllendirilmiştir. Proje 2006 yılında Dünya Gıda Günü’nde Dünya Gıda Örgütü (FAO) tarafından “Yılın En İyi Tarımsal Yatırımı” ödülüne layık bulunmuştur. Doğan Organik Ürünler’in tarıma dayalı sürdürülebilir büyüme modeli, 2012 yılında Türkiye çapında “Kurumsal Vatandaşlık” ödülünü almaya hak kazanmıştır. Bu ödüle ek olarak Doğan Organik Ürünler, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Avrupa’nın (CSR Europe) ulusal ortakları, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve uluslararası KSS uzmanlarından oluşan değerlendirme kurulunun verdiği Jüri İkincilik Ödülü’nü de almıştır.

Şirket 2013 yılında, Avrupa Birliği Komisyonu Kurumsal Sosyal Sorumluluk İletişimi tarafından ilk kez düzenlenen “İşbirliği, İnovasyon ve Etki” temalı Avrupa KSS ödül programında, KOBİ kategorisinde birincilik ödülüne layık görülmüştür.

Doğan Organik Ürünler 2013 yılında, ülkelerin kurumsal sosyal sorumluluk deneyimlerini paylaştıkları “European CSR Award Best Practice Exchange Forum”a, 30 ülkenin 60 projesi arasından seçilen 6 projeden biri olarak katılmıştır. “European CSR Award Best Practice Exchange Forum”dan, kurumsal sosyal sorumluluk anlayışını yaygınlaştırmak üzere, İngiliz iş dünyası tarafından 1982 yılında Londra’da kurulan “Business in the Community” tarafından gerçekleştirilmektedir.

Doğan Organik Ürünler Kelkit Girişimi ile Türkiye’de organik tarım ve besiciliğin öncülüğünü üstlenen Doğan Holding, Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu tarafından Ekim 2014’de İstanbul’da 18’incisi düzenlenen Dünya Organik Kongresi’nin ana sponsoru olmuş ve tarımsal kalkınma, gıda güvenliği ve sürdürülebilirlik alanlarında uluslararası deneyim paylaşımına katkıda bulunmuştur.

© 2014 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.