KURUMSAL SORUMLULUK

Ortak Değerler Hareketi

Ortak Değerler Hareketi
ORTAK DEĞERLER HAREKETİ NEDİR?

Ortak Değerler Hareketi, toplumdaki her türlü ayrışma, ayrıştırma ve kutuplaşma eğilimini gidermeye yönelik bir sosyal sorumluluk projesidir.

Doğan Holding’in öncülüğünde hayata geçen Ortak Değerler Hareketi, toplumsal ilişkilerde ve iş hayatında değer odaklı gelişime yönelik araştırmalar yapar, projeler üretir ve bu doğrultudaki faaliyetleri destekler. Projenin temelinde ülkemizde kutuplaşma algısının artmasına rağmen ortak değerlerimizin halen güçlü olduğuna ve bu değerleri korumamız gerektiğine dair inanç yatmaktadır.

Doğan Holding öncülüğünde başlatılan “Türkiye’nin Ortak Değerleri Projesi” etkinlikleri, toplumun ortak değerlerinin, müştereklerinin hatırlanması, yeniden konuşulması, önemsenmesi ve geliştirilmesi amacıyla Eylül 2016’da Hürriyet’te yayınlanan yazı dizisi ile başlamıştır. Türkiye’nin bir grup kanaat önderi, farklı alanlardan seçkin temsilcileri ve kültür-sanat insanları tarafından “Sahi, nedir bizim müştereklerimiz?” sorusuna alınan yanıtlar ile ortak değerler üzerine diyalog zemini oluşturulmaya çalışılmıştır.

İkinci aşama olarak Türkiye’de toplumun farklı kesimlerinin önemsediği kavramların neleri içerdiğini tespit etmek amacıyla Ekim 2016’da 1806 kişiyle birebir görüşme yöntemi ile “Türkiye Değerler Araştırması” yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, toplumun farklı kesimlerinin önemsediği ve toplumda deneyimlemeyi istediği değerler üzerinde büyük bir örtüşme olduğu görülmektedir. Araştırmaya katılanların Türkiye’de görmek istediği değerler arasında ilk on sırayı “adalet, ahlak, güven, saygı, huzur, eşitlik, refah, dürüstlük, aile ve çevre bilinci” almaktadır.

Proje, 25 Mayıs 2017’de il buluşmaları ile gerçek anlamıyla Ortak Değerler Hareketi’ne dönüşmüştür. Bugüne kadar İstanbul, İzmir, Van ve Adana gibi şehirlerde gerçekleştirilen il buluşmalarına 18-28 yaş arası genç ve kadınlardan toplam 1000’e yakın temsilci katılmıştır. “Müştereklerimizi keşfedelim, geleceğe birlikte yürüyelim” teması ile düzenlenen etkinliklerde Türkiye Değerler Araştırması sonuçları katılımcılarla paylaşılmış, atölye çalışmaları ile kadınların ve gençlerin toplumun ortak değerleri üzerine düşüncelerini birbirleriyle paylaşması ve ortak değerleri geliştirmeye yönelik proje fikirlerinin geliştirilmesi teşvik edilmiştir.

© 2014 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.